martedì 1 luglio 2014

Produktet ''MUST HAVE''qe mund te bleni ne Itali

Pershendetje
Kam kohe pa azhornuar kete blog por eshte e veshtire per mua te gjej kohen per te shkruajtur.Si gjithmone jeni ju qe me jepni mendime interesante dhe qe me shtyjne te shkruaj dicka, ju falenderoj shume per kete :)
Disa prej jush me shkruajne aq shpesh sa me duket sikur i kam shoqe me te vertet dhe sikur i njoh prej kohesh hahah ne fakt eshte per tu habitur por jemi mbi 3000 ne facebook woow sikur tju mbledh te gjitha do te mbushnit nje stadium hihi :P nejse se po devijoj nga argumenti,po thoja qe shume prej jush me shkruajne shpesh dhe me bejne pyetje nga me te ndryshmet,njera nga keto mu duk shume interesante ''Cilat produkte me keshillon te bleje ne Itali?'' Mqs shume vajza ne kete periudhe vijne e bejne pushimet ne Itali me familjen apo te dashurit e tyre vendosa te bej nje liste per ju qe keni deshrire te blini disa gjera kur vini ketej :) Kisha deshire tju sygjeroja shume gjera por mendoj se nuk do ti perballonit dot,mgjth ja disa produkte kryesore qe nuk mund te ikni pa i blere.

PRIMER PER SYTE
Nje produkt absolutish i domosdoshem per te fiksuar makeup-in e syve,pa kete makeup-i te shkrine dhe te behet vija vija ne sy :/ Kam deshire tju propozoj dy alternativa,nje ekonomike dhe nje te shtrenjt.
Nga markat e lira eshte KIKO COSMETICS:(dyqan)
Primer EYE BASE KIKO
Nga markat e shtrenjta : URBAN DECAY PRIMER POTION (e gjen ne cdo dyqan Sephora)


PRIMER PER FYTYREN*

*Vetem per ato vajza qe kane poret e lekures shume te medha ju sygjeroj te aplikoni primer para fondotintes. The PORE fessional i markes Benefit eshte super per te lemuar lekuren tuaj para fondotintes. (ne cdo dyqan Sephora)FONDOTINTA

Per fondotintat nuk ndalem shume,sepse ky post do te behej teper i gjate, (shpresoj te bej nje post tjeter mbi llojet e fondotintave qe kam provuar)por do te ndalem tek markat qe mbase nuk gjinden lehte ne Shqiperi.
1-Fondotinta me efekt natyral:
I pari eshte fondotinta ''Original'' i markes Bare Minerals : I pershtatshem per lekurat me pak imperfeksione ,per lekurat e thata,dhe normale.Nese deshrioni nje fondotinte per cdo dite,pa kimikate por vetem me minerale puro,me nje efekt natyral ne lekure atehere ky eshte i pershtatshem per ju. (E gjen tek cdo dyqan Sephora)
Ja dhe aplikimi: Vendosim pak produkt ne tap,rrotullojme penelin  ne menyre qe produkti te hyje mire brenda,shkundim pjesen e tepert dhe e aplikojme ne fytyre me levizje rrethore. Mbulimi nuk eshte total por i mesem.

Nese nuk ju pelqen kjo konsistenc,ju sygjeroj nje tjeter fondotinte te mire por pak me te shtrenjte: 
Fondotinta Armani Maestro : Edhe ketu efekti eshte super natyral,si nje lekure e dyte mund te them!!(Ne cdo profumeri)

Aplikimi: Vendosen disa pika ne fytyre dhe perhapet me nje penel.
Njesoj eshte edhe ai markes L'Oreal Magic Nude ;) dhe kushton me pak.(ne cdo profumeri)

Nje tjeter fondotinte qe ja vlen eshte Face&Body i markes MAC (e gjeni ekskluzivisht ne dyqanin MAC)


2- Fondotinta me mbulim te mesem dhe total per lekura me probleme te ndryshme:
Nje fondotinte me mbulim total por qe nuk duket fare,eshte gati trasparente eshte ''HD Foundation'' i markes Makeup For Ever.(ne cdo dyqan Sephora)Nje tjeter eshte ai i markes Vichy dermablend por e di shume mire qe ekziston edhe ne Shqiperi ....gjithsesi po jua permend edhe kete,mgjth nuk eshte shume i pershtatshem per cdo dite dhe sidomos tani ne vere,personalisht e perdor me shume darkave. (Vetem ne parafarmaci ose farmaci)


Ka shume fondotinta te tjere qe dua te permend por me te vertet do behej nje romane :P 
Mgth po citoj disa te  markave ekonomike si psh : Fit Me -Maybelline (lekura te thata) ; Color Stay -Revlon (lekura mikse dhe te yndyrshme)

PUDRA 
Sherben per te fiksuar makeup-in

Ekonomike : Colour Correction Powder - Kiko (vetem ne dyqanet Kiko)
I shtrenjte: HD Powder - Makeup For Ever (ne cdo dyqan Sephora)


KORREKTOR PER SYTE

Ekonomik: Instant age rewind  - Maybelline  (ne cdo profumeri) ose Full Coverage Concealer i Kikos (e gjen vetem te dyqani Kiko pra)
I shtrenjt: I preferuari im prej kohesh eshte Erase Paste i markes Benefit (ne cdo dyqan Sephora)
PENELAT

 Do tju sygjeroja te tjere por shiten vetem online ata me te miret...nejse keto jane ato qe mund te gjeni ne treg ;) 

Ekonomik : Penelat e KIKO-s (vetem te dyqani KIKO)


Pak me te shtrenjte : Penelat e Sephora-s (ne cdo dyqan Sephora)
PALETAT

Nje nga me te lirat dhe me te vlefshmet jane ato te markes Sleek ;) (i gjen ne cdo dyqan Sephora)

Paleta qe kane pothuajse te gjitha  vajzat (pervec meje hahahah jo per gje por kushton shume) eshte Naked i markes Urban Decay dhe ka 3 te ndryshme.(ne cdo dyqan Sephora)

 Goca kaq ishin sygjerimet e mia,ndoshta kam harruar ndonje gje tjeter por keto ishin me kryesoret. Shpresoj tju kem ndihmuar sado pak love ya kisssss :* 
Alda 

PS: Nese ndonjera nga ju do te sygjeroj produkte te tjera ju mirepres me komente :D 

lunedì 16 dicembre 2013

Inspired Makeup Tutorial Kim Kardashian

Ciaooo ragazzee mi ero dimenticata di aggiornare i post qui sul blogg per quanto riguarda i prodotti uttilizzati in questo video ispirato a Kim Kardashian,eccpli qui :
Correttore chiaro Botegha Verde
Ombretto marrone chiaro Palette Front Cover
Omretto marrone (quasi bronzo) color sphere Kiko
Ombretto bianco Palete Nude H&M
Ho usato come ombretto il bronzer mosaic powder NYC
Mattia bianca essence
Mascara Ultra Tech Kiko
Mascara allungante Kiko
Fondotinta Match Master MAC
Correttore Erase Paste Benefit
Mosaic Powder NYC per il contouring
Cipria Fix&Mate essence
Blush duo It Style
Matitta nude labbra Kiko
Rossetto marrone scuro NYC
Ombretto nero per scurire le labbra
Spero vi piaccia un bacione
Alda :*


La magia del Natale a Trento

domenica 1 dicembre 2013

Inspired Makeup tutorial Elvana Gjata - Si Elvana Gjata :)


Ciao ragazzeee :) eccomi qui con un altro post per parlarvi dei prodotti che ho usato in questo video ispirato a una famosissima e bellissima cantante albanese,lei si chiama Elvana Gjata.

Me lo avete chiesto in tante come al solito e io sono stata contenta nel averlo realizzato :),come potete vedere mi sono ispirata alla foto sinistra qui sotto,cmq spero che vi piaccia e che potete ricrearlo chiss'à possono scambiarvi per lei hihhihihi :P La lista dei prodotti lo trovate qui sotto al video!!
Un bacio Alda

Pershendetje vajza ja tek erdha me nje tjeter post per te folur mbi produktet qe perdora ne kete video ispiruar kengetares se famshme dhe te bukur Elvana Gjata. Look shume i kerkuar prej jush si gjithmon dhe jam shume e kenaqur qe me ne fund e realizova :),sic mund ta shihni u frymezova nga fotoja qe shihni ne te majt posht,mgjth shpresoj tju pelqej dhe ta rikrijoni... si dihet mund tju marrin per Elvanen hihihihih :P Lista e produkteve e gjeni ketu posht videos!!
Kiss Alda <3Lista dei Prodotti usati :
1-Correttore tonalità beige chiaro -Botegha Verde
2-Precison eyebrows pencil nr.4 -Kiko
3-Ombretto color carne perlato dalla palette Nude - H&M
4-Ombretto marrone chiaro dalla palette Nude - H&M
5-Eyeliner in penna + in gel - Kiko
6-Mattita nera - Sephora
7-Ombretto marrone scuro dalla palete Color Fever -Kiko
8- Mascara nero Ultra tech - Kiko
9- Rossetto Relentlessly Red nr. A83 -MAC
10-Bronzer Mosaic Face Powder -NYC
11-Blush rosa - It style 


giovedì 28 novembre 2013

Nicole Scherzinger Inspired Look

Ciao a tutteeee :) eccomi qui con un altro post sul nuovo video che ho realizzato!!Devo dire che questo genere di tutorial mi piace un sacco e penso che anche a voi dato che ho ricevo tanti messaggi in cui mi chiedete di ricreare il look di alcune star.Mi piace trovare l'ispirazione nelle celebrità più famose e provare a ricreare il look,anche se non esce sempre uguale perché ogni tipo di persona ha lineamenti diversi e anche il makeup esce diverso,ma è bello anche per quello no :)!!In questo look ispirato alla bellissima Nicole Scherzinger ho usato questi prodotti makeuposi :

Lista Prodotti menzionati:

Correttore in stick,tonalità chiara -Botegha Verde
Colour Sphere Eyeshadow 21 Marrone Tortora -Kiko
Dalla Palette Color Fever,ombretto beige sul tonalità del rosa- Kiko
Dalla Palette Nude,ombretto bianco -H&M
Ombretto nero shimmer- Pupa
Mattita nera - Sephora
Mascara nero Ultra tech - Kiko
Rossetto nude nr 96 -Kiko
Bronzer Mosaic Face Powder -NYC
Blush,mix di colori -FrontCover

Come sempre spero vi piaccia e fattemi sapere se volete vedere qualche altro look ispirato alle star preferite,ne sarò contenta nel realizzarlo per voi.Un bacione Alda

Pershendetjee erdha serish me nje tjeter post mbi videon e re qe kam realizuar!!Mund te them qe me pelqen shume ky tip tutorial dhe mendoj qe edhe juve,pasi kam marre shume mesazhe ne te cilat me kerkoni te rikrijoj grimin e disa prej yjeve te muzikes dhe spektaklit. Me pelqen te gjej frymezimin ne Vipat me te famshem dhe te provoj te rikrijoj look-un,dhe pse nuk del gjithmone njesoj sepse cdo person ka linja te ndryshme te fytyres medoemos edhe makeup-i del ndryshe,por eshte bukur edhe keshtu apo jo :)!!Ne kete look frymezuar te bukures Nicole Scherzinger kam perdorur keto produkte qe kam renditur me siper.

Si gjithmone shpresoj tju pelqej dhe me thoni nese doni te shikoni look te tjera frymezuar Vipave tuaj te preferuar,do te jem shume e lumtur ti realizoj.Ju puth Alda
mercoledì 20 novembre 2013

Hollywood Retrò Hairstyle (+playlist)


Ciao cari amici, oggi vi propongo questo taglio di capelli retrò ideale per le vacanze natalizie che stanno arrivando! Dico il video ma siamo anche qui .... ripeto ^ _ ^ perché ADHUROOOOJ dà un aspetto glam, proprio come quelli hhehehe Hollywood
Spero vi piaccia che

Pershendetje te dashur miq,sot po ju propozoj kete Hairstyle Retrò qe per mendimin tim eshte ideal per festat qe po afrojne!!E them edhe ne video por po e perseris edhe ketu....E ADHUROOOOJ ^_^ sepse te jep nje look glam,tamam si ato te Hollywood-it hheheh
Shpresoj tju pelqej
Kiss Alda ;)